Достапни линкови

logo-print

Европската Комисија препорача отворање на преговорите со Македонија


Евро комесарот за проширување Оли Рен во Брисел соопшти дека Европската Комисија, во извештајот за напредокот на Македонија во 2009 година, препорачува отворање на преговорите за членство со Република Македонија. Еврокомесарот изрази уверување дека ова ќе претставува силно охрабрување на владата во Скопје за решавање на спорот со Грција околу името, бидејќи добрососедските односи се клучни за европската интеграција на Македонија.
XS
SM
MD
LG