Достапни линкови

logo-print

Русија ја обвини Грузија за соработка со Ал Каеда


Шефот на руската федерална тајна служба, Александар Бортников, денеска ја обвини Грузија дека ги обучува и им дава засолниште на припадници на Ал Каеда, кои планираат терористички напади во регионот на Северен Кавказ. Според него, биле запленети аудио докази кои покажувале дека бунтовниците, заедно со припадници на Ал Каеда имале контакти со претставници на грузијските тајни служби. Бортников ја обвини Грузија и дека ги снабдува со оружје терористичките активности во Дагестан.
XS
SM
MD
LG