Достапни линкови

logo-print

Ерменскиот Претседател на фудбал во Турција


Ерменскиот Претседател Серж Саркасиан потврди дека ке ја посети Турција за да гледа фудбалски натпревар оваа недела. Пред неколку дена двете земји постигнаа историски договор за нормализирање на односите, кој треба да биде потврден од двата парламента. Поради тоа турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ја повика Ерменија да ги повлече своите сили од Нагорно Карабах, ерменска енклава во Азербејџан.
XS
SM
MD
LG