Достапни линкови

logo-print

Курди протестираат во Стразбур


Илјадници курди протестираат денеска во Стразбур со барање да биде ослободен поранешниот лидер на Работничката партија на Курдистан, Абдула Одзалан од турски затвор. Зад протестот стои Федерацијата на курдски здруженија во Франција. Според нив на протестот дошле 10 илјади луѓе, но полицијата вели дека немало повеќе од 4.000.

XS
SM
MD
LG