Достапни линкови

logo-print

Клаус повторно бара екстра гаранции за Лисабонскиот Договор


Чешкиот претседател Вацлав Калус денеска повтори дека Чешка треба да преговара за добивање гаранции во врска со Лисабонскиот Договор, со кои ќе ја заштити земјата од пост-воените имотни барања и суверенитетот на судството. Клаус изјави дека страхува оти барањата за враќање на имотите, одземени на околу три милиони германци по Втората Светска Војна, може да доведе до големи проблеми во чешкиот судски систем.
XS
SM
MD
LG