Достапни линкови

logo-print

Албанија нема да испрати свои мировници на Косово


Албанскиот премиер Сали Бериша по средбата со командантот на меѓународните Сили на Косово, Маркус Бенетлес во Приштина, изјави дека неговата земја нема да упати свои мировници во составот на КФОР. Бериша изјавил дека тие ќе го помагаат Косово преку „други форми“, како обука на воени кадри на академијата во Тирана, како и околу враќањето на раселените лица. Бериша пред неколку месеци изјави дека е можно Албанија да учествува со свои мировници на Косово. Албанија има свои мировници во Авганистан, Ирак и во Босна и Херцеговина.

XS
SM
MD
LG