Достапни линкови

logo-print

Полска со контрадикторни изјави за Лисабонскиот договор


Постојат контрадикторни изјави за тоа дали полскиот претседател Лех Качински ќе го потпише Лисабонскиот договор. Прво неговиот помошник Александар Шчигло, изјави дека Качински ќе го потпише Договорот до недела , следејќи го ирскиот пример. А потоа братот близнак на претсадателот Качински , кој е поранешен премер, фрли сомнеж на таа изјава. Од 27 земји членки на ЕУ, само Полска и Чешка не го потпишале Договорот.

XS
SM
MD
LG