Достапни линкови

logo-print

Состанок за решавање на спорот со Нагорно Карабах


Лидерите на Азербејџан и на Ерменија Илхам Алиев и Серџ Саркисијан денеска, како што е најавено, би требало да разговараат за решавање на неколкугодишниот спор околу Нагорно Карабах, ерменска енклава во Азербејџан. Нивниот состанок треба да се одржи во главниот град на Молдавија, Кишињев каде што утре почнува самитот на Заедницата на независни држави. Инаку, се очекува в сабота во Женева да биде поштпишан договор за обновување на односите меѓу Ерменија и Турција, прекинати откако Турција го поддржа Азербејџан во конфликтот околу Нагорно Карабах.
XS
SM
MD
LG