Достапни линкови

logo-print

Ирак ослободи ирански опозициски затвореници


Група од 36 членови на иранската опозиција се вратиле денеска во еден камп за егзил ,откако поминале 3 месеци притвор во ирачки затвор, соопштил портпаролот на ирачката Влада. Тој соопштил дека луѓето се вратиле во кампот Асхраф, каде има околу 3.500 муџахедини кои се затворени таму од американската инвазија во 2003-та. Члeновите на опозицијата биле уапсени во јули за време на една распарава со ирачките безбедносни сили во логорот, кога биле убиени 11 луѓе.
XS
SM
MD
LG