Достапни линкови

logo-print

Нова средба на Су Чи со претставник на воениот режим


Опозиционата лидерка во Мјанмар Аунг Су Чу се состанала денеска со официјален претставник на воениот режим, за втор пат за една недела. Детали од разговорите не се соопштени. Су Чи, добитничка на нобеловата награда за мир, беше осудена на три години затвор поради прекршувањето на домашниот притвор. Соединетите Држави го предупредија режимот во Мјанмар дека санкциите ќе останат во сила се додека нема демократски напредок во таа земја.
XS
SM
MD
LG