Достапни линкови

logo-print

Уапсен виновник за геноцид во Руанда


Полицијата во Уганда соопшти дека го уапсила Иделфонс Низејмана еден од најбараните луѓе, виновен за геноцидот извршен во 1994, во Руанда, јавува Ројтерс. Низејмана е поранешен воен капетан и висок разузнавачки офицер, кој е обвинет дека го организирал маскарот во кој беа убиени над 800 илјади луѓе. САД претходно понудија 5 милиони долари награда за негово фаќање.

XS
SM
MD
LG