Достапни линкови

logo-print

Северна Кореа бара директни разговори со САД


Северна Кореа изрази волја да се врати на шестпартитните преговори за нејзината нуклеарна програма, но само доколку претходно на одвоени директни разговори со Соединетите држави биде постигнат напредок. Ова, според корејската новинска агенција, го изјавил корејскиот лидер Ким Џонг Ил за време на состанокот во Пјонгјанг со кинескиот премиер Вен Џиабао. Соединетите држави соопштија дека се можни билатерални разговори со Северна Кореа, но само доколку претходно продолжат шестпартитните преговори.
XS
SM
MD
LG