Достапни линкови

logo-print

Папандреу го доби мандатот за состав на нова грчка влада


Лидерот на ПАСОК Јоргос Папандреу, денеска од грчкиот претседател Карлос Папуљас го доби мандатот за составување нова влада на Грција. Социјалистите, кои победија на предвремените парламентарни избори, веќе почнаа разговори за составување на новиот кабинет. Согласно грчкиот Устав Папандреу треба својот тим да го формира во рок од три дена, а новата влада треба да положи заклетва в среда.

XS
SM
MD
LG