Достапни линкови

logo-print

САД изненадени од третманот на студентите во Туркменистан


САД се изненадени од тоа што Туркменистан ја оспорува слободата на движење на студентите. Амбасадата на САД во Ашхабат, соопштила дека на туркменистански студенти кои студираат на универзитети во Бугарија и во Киргистан , минатата недела им било забрането да ја напуштат земјата. Властите во Туркменистан, сеуште не се изјасниле за политиката на забранети патувања за студентите.
XS
SM
MD
LG