Достапни линкови

logo-print

Саркози утре во посета на Казахстан


Францускиот претседател Никола Саркози утре ќе отпатува во посета на Казахстан, во придружба на голема бизнис делегација. Според кабинетот на Саркози, за време на посетата ќе бидат потпишани договори за испорака на нафта и гас, за сателитска технологија, како и договори од областа на одбраната. Се очекува и Казахстан да се согласи француски трупи да транзитираат низ негова територија кон Авганистан.
XS
SM
MD
LG