Достапни линкови

logo-print

Инспекторите на ОН при крајот на октомври ќе го посетат Иран


Техеран се согласи на 25 октомври инспекторите на ОН задолжени за науклеарна енергија, да ја посетат постројката за збогатување на ураниум, изјави шефот на меѓународната агенција за атомска енергија, Мохамед Ел Барадеј. Светските сили се сомневаа дека Иран се обидува да направи атомска бомба и затоа бараа нивни инсектори да ја посетат фабриката која се гради во близина на иранскиот град Ком.

XS
SM
MD
LG