Достапни линкови

logo-print

Кинескиот премиер во посета на Северна Кореја


Кинескиот премиер Ван Џиабао денеска ќе разговара со лидерот на Северна Кореја , Ким Јонг Ил. Нема информации за што ќе разговараат, но посетата доаѓа во услови кога Северана Кореја покажува знаци дека може да се обнови дијалогот за нуклераната програма. Во текот на тридневната посета на Пјонгјанг, кинескиот премер и севернокорејскиот лидер ќе потпишат спогодби за развој на економијата, трговијата, туризмот и образованието.

XS
SM
MD
LG