Достапни линкови

logo-print

ОН ќе одвојуваат повеќе пари за борба против дезертификацијата


Земјите потписнички на Конвенцијата на ОН, за порба против ширењето на пустините, на конференција во Буенос Аирес, се договориле, да се зголемат средствата кои се одвојуваа за запирање на ваквите појави. Претставници на 190 земји се согласиле да одвојуваат 4,29 проценти повеќе пари, за справување на ширењето на пустините. Околу 40 насто од земјиштето во светот е сушно, а половина од населението кое живее таму е сиромашно.

XS
SM
MD
LG