Достапни линкови

logo-print

Мнозинство ирци гласале позитивно за Лисабонскиот договор


Според првичните официјални резултати од ирскиот референдум за Лисабонскиот договор на ЕУ, 68 проценти од гласачите се изјасниле позитивно. Речиси сите европси лидери изразија задоволство од тоа што ирците гласале ЗА . Претседателот на Европскиот парламент, Јиржи Бузек, рече дека тоа што ирците гласале позитивно е добра вест за Европа, но според него приказната уште не е завршена
XS
SM
MD
LG