Достапни линкови

logo-print

Берлускони стравува дека бројот на мртви во Сицилија може да се зголеми


Бројот на загинати при лизгање на земјиштето во Сицилија, може да се зголеми, изјавил италијанскиот премиер Силвио Берлускони. До сега е потврдено дека при вчерашното лизгање на земјиштето, најмалку 20 луѓе загинале, 80 се повредени, а 40 и понатаму се сметаа за исчезнати. Спасувачките екипи трагаат по преживеани, но дождот ја отежнува потрагата . Ова лизгање на земјиштето е причинето од неконтролирано сечење на шумите и непланската градба, соопштуваат тамошните власти.


XS
SM
MD
LG