Достапни линкови

logo-print

Инспекторите за нуклеарна енергија на ОН во посета на Иран


Претставници на ОН задолжени за нуклеарна енергија, ќе заминат за Иран за да се договорат за распоредот на посетите на инспекторите на новата постројка за збогатување на ураниум во близина на иранскиот град Ком, јавуваат западните новински агенции . Посетата се случува два дена откако Иран се согласи со шест светски сили во Женева да им дозволи на инспекторите на Меѓународната агенција за атомска енергија пристап до постројката за збогатување на ураниум , чие постоење Иран го откри кон крајот на минатиот месец.
XS
SM
MD
LG