Достапни линкови

logo-print

Дипломатите го поздравуваат референдум во Ирска


Неoфицијалните резултати од ирскиот референдум за Лисабонскиот договор на ЕУ, покажуваат дека гласачите ja одобруват мерката. Ирскиот министерот за надворешни работи Мајкл Мартин изјави денеска дека очекува референдум за Лисабонскиот договор да резултира со "убедлива победа" . Конечните резултати се очекуваат подоцна денеска. Македонското министерство за надворешни работи го поздрави исходот од референдумот во Ирска. Македонија се надева дека набрзо ќе заврши процесот на ратификација на договорот , со што ќе се створи позитивна клима за продолжување на процесот за проширување на ЕУ, се вели во соопштението на македонското МНР.

XS
SM
MD
LG