Достапни линкови

logo-print

Во Таџикистан крај на користењето на рускиот јазик


Парламентот на Таџикистан денеска се согласил, со закон да се стави крај на користењето на рускиот јазик во јавниот живот. Горниот дом на парламентот го одобри законот кој беше донесен претходно оваа недела од страна на долниот дом. Претседателот на Таџикистан треба да ги потпише одредбите за да може законот да стапи на сила.
XS
SM
MD
LG