Достапни линкови

logo-print

Приштина го поздрави ЕУ пратеникот за северно Косово


Премиерот на Косово Хашим Тачи го поздрави наименувањето пратеник на Европската унија за северот на Косово, јавуваат медиумите во Приштина. Тачи оценил дека поставувањето на италијанскиот амбасадор на Косово Михаел Џифони на таа функција го покажува зголемениот интерес на Брисел за стабилизирање на состојбата во тој дел на Косово каде што србите се мнозинско население. Според него, влада на Косово ќе ги продолжи инвестициите на северот за да овозможи враќање на расселените.
XS
SM
MD
LG