Достапни линкови

logo-print

Ахмети ја поздрави одлуката на МАНУ за корекција на Енциклопедијата


Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска ја поздрави последната одлука на МАНУ за корекција на спорните делови на „Македонската енциклопедија“. Тој рече дека оваа одлука на МАНУ е резултат на сите, почнувајќи од интелектуалците, па до политичките партии.
- Сметам дека тоа што веќе се случи со синоќешното соопштение на МАНУ е голем придонес не само за намалување на тензиите, туку е и голема придобивка за државата. Во земјава да владее мир, проблемите да се решат на вистински начин и да се рефлектира вистината во идната исправена енциклопедија со учеството на албанските академици и интелектуалци. Да се најде заедничкит јазик меѓу луѓето од науката и културата, независно од која етничка заедница доаѓаат, изјави Ахмети за АЛСАТ.
XS
SM
MD
LG