Достапни линкови

logo-print

Иран да биде поотворен за својата нуклеарна програма


Соединетите држави соопштија дека на предвидените разговори на шестте западни сили со Иран што утре треба да се одржат во Женева планираат да дискутираат за новата иранска тајна постројка за збогатување ураниум. Портпаролот на Белата Куќа Роберт Гибс изјави дека останува на Иран да демонстрира отвореност кон светот за да се види дали неговата нуклеарна програма е дизајнирана за електрична енергија или пак станува збор за нуклеарно оружје. Вчера Иран порача дека не сака да разговара за новата постројка.
XS
SM
MD
LG