Достапни линкови

logo-print

Филмаџиите бараат ослободување на Полански


Меѓународните филмаџии му дадоа подршка на Роман Полански кој во затвор во Швајцарија чека да им биде израчен на властите во Калифорнија каде што е баран и казнет за секс со малолетничка во 1977 година. Славниот филмски режисер 76 годишниот Полански е во затвор од саботата во Швајцарија каде што отиде да прими награда на филмски фестивал. Над 70 личности од филмската индустрија, како Мајкл Мен, Вим Вендерс и Педро Алдомовар потпишаа петиција за негово ослободување.
XS
SM
MD
LG