Достапни линкови

logo-print

Крвави пресметки со опозицијата во Гвинеја


Во Гвинеја безбедносните сили отвориле оган врз опозиционите демонстранти при што убиле речиси 90 луѓе. Илјадници лица протестираа во оваа западно африканска држава против воената хунта на Капетанот Муса Дадис Камара, кој лани во крвав воен удар го симна од власт Претседателот Лансана Конте. Кој пак владееше над 20 години.
XS
SM
MD
LG