Достапни линкови

logo-print

Русија ги игнорира пресудите на Европскиот Суд за човекови права


Хјуман Рајтс Воч соопшти дека руските власти континуирано ги игнорираат пресудите на Европскиот Суд за човекови права во врска со криминалот во регионот на Северен Кавказ. Според оваа организација, за 115 случаи во Чеченија, судот утврдил дека руските официјални претставници се одговорни за убиства или тортура, но Русија не ги гони сторителите.
XS
SM
MD
LG