Достапни линкови

logo-print

САД се ослободуваат од затвореници од Гвантанамо


Двајцата Узбекистанци ослободени од затворот Гвантанамо Беј пристигнаа во Ирска. Двајцата биле уапсени од американските сили во Авганистан во 2001 година и беа во американскиот затвор во Куба од 2002 година.
Американското министерство за правда соопшти дека, досега, 17 затвореници се префрлени во затвори во странство, откако претседателот Обама најави дека сака да го затвори Гвантанамо Беј до јануари. Дел од американските челници велат дека е малку веројатно да се испочитува тој рок.

XS
SM
MD
LG