Достапни линкови

logo-print

Папата го критикува верскиот прогон во комунизмот


Папата Бенедикт 16 го критикуваше жестокиот верски прогон за време на комунизмот, на почетокот на неговата тридневна посета на Чешка. Тој ја повика изразено секуларната нација да ги реоткрие своите христијански корени.
Голем број верници доаѓаат во Прага поради посетата на Папата, но се чини дека повеќето Чеси ја сметаат посетата на неважна, а некои се и отворено непријателски настроени.
Свештеникот Федерико Ломбарди изјави дека секуларизмот е толку вкоренет во модерна Чешка што „религијата ја практикува малцинство“.

XS
SM
MD
LG