Достапни линкови

logo-print

Меккристал во Авганистан чека дополнителни војници


Командантот на западните сили во Авганистан, генерал Стенли Меккристал се врати во Кабул, откако беше во Европа за лично да им го предаде барањето за зголемување на бројот на војници во Авганистан на американските и на НАТО команданти. Портпаролот на Меккристал соопшти дека тој им го предал барањето на началникот на американскиот генералштаб, адмиралот Мајк Мулен и на началникот на генералштабот на НАТО, адмирал Џејмс Ставридис.
Не се соопштува колку дополнителни војници побарал Меккристал.
XS
SM
MD
LG