Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун загрижен поради иранскиот ураниум


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун на средбата во Њујорк со иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад ја изразил својата загриженост поради иранското збогатување ураниум. Тој го повторил барањето дека Иран мора да ги почитува резолуциите на Советот за безбедност и целосно да соработува со Меѓународната агенција за атомска енергија. Бан додал дека мора што е можно побргу да почнат конструктивни разговори за решавање на проблемот. Вчера, Техеран неочекувано призна дека имал втора постројка за збогатување ураниум.
XS
SM
MD
LG