Достапни линкови

logo-print

За немирите во Синјанг во Кина 21 обвинет


Дваесет и едно лице се обвинети за убиства, напади и грабежи за време на насилните немири што во јули годинава се случија во регионот Синјанг каде што живеаат муслиманите Ујгури. Во тие нереди загинале 197 луѓе, повеќето од мнозинските Хан кинези.
XS
SM
MD
LG