Достапни линкови

logo-print

Молдавија доби либерален Премиер


Парламентот на Молдавија денеска го одбри именувањето на Премиерот Влад Филат либерален политичар кој се залага за европската интеграција на земјата. Либералите добија мнозинство во Парламентот по изборите во јули, но политичката ситуација е и натаму во ќорсокак бидејки немаат три – петинско мнозинство за да изберат Претседател на Молдова нај сиромашпна земја во Европа во која комунистите беа на власт во последните 8 години.
XS
SM
MD
LG