Достапни линкови

logo-print

Србија очекува негативен став на Меѓународниот Суд за Косово


Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ во Њујорк изјавио дека верува оти Меѓународниот суд ке се произнесе негативно за законитоста на независноста на Косово. Меѓународниот суд треба од 1 декември да започне со разгледување на прашањето на законитоста на независноста на Косово, прогласена на 17 февруари 2008 година.
Генералното собрание на ОН во октомври 2008 година побара од Меѓународниот суд да се произнесе дали прогласувањето на независноста на Косово е во согласност со меѓународното право. Шеесет и една земја, меѓу кои мнозинството од земјите од ЕУ и САД, досега ја признаа независноста на Косово. Србија не ја признава независноста на Косово, а нејзината позиција е поддржана од Русија.
XS
SM
MD
LG