Достапни линкови

logo-print

Западните сили се за поголем притисок врз Иран


Светските сили на претстојните преговори со Иран очекуваат сериозни одговори околу нуклеарната програма на таа земја. Шефовите на дипломатиите на петте постојани членки на Советот за безбедност на Обединетите нации, плус Германија одржаа состанок во Њујорк посветен на преговорите што на први октомври би требало да се одржат во Турција. Претседателите на Соединетите држави и на Русија Барак Обама и Дмитри Медведев на нивната средба на маргините на Генералното собрание се согласија да продолжи притисокот врз Иран со можни натамошни санкции.
XS
SM
MD
LG