Достапни линкови

logo-print

За прв пат вакцина која го намалува ризикот од ХИВ


Истражувачите соопштија дека една експериментална вакцина го намалила за третина ризикот од инфекција со ХИВ. Истражувањето било спроведено меѓу 16.000 доброволци во Тајланд. Научниците оценија дека овој чекор дава надеж за развој на вакцина против вирусот на СИДА. Од оваа болест која се појави во осумдесетите години, досега починаа 25 милиони луѓе во светот.
XS
SM
MD
LG