Достапни линкови

logo-print

Хелмут Шмит ја критикува мисијата во Авганистан


Влијателниот поранешен германски канцелар Хелмут Шмит ги критикуваше „нејасните цели“ на Германија во Авганистан. Тој рече дека операцијата во Авганистан се соочува со неуспех и покрај огромните вложувања. 90-годишниот Шмит оценува дека, веројатно ни 200 илјади војници не се доволни за стабилизација на земјата.
XS
SM
MD
LG