Достапни линкови

logo-print

Британската амбасада бара исправки во Енциклопедијата


Амбасадата на Велика Британија во Скопје денеска испрати писмо со барање, Македонската академија на науките и уметностите да ги корегира наводите дека британски специјалци ги обучувале припадниците на ОНА.
„Тоа беше неточна иформација околу тренингот. Немаше воопшто таква обука од силите од Велика Британија. Апелирам до МАНУ тоа да го корегира“, изјави британскиот амбасадор во земјава Ендрју Ки.
Тој вели дека, за ваква книга, е многу е важно сите факти да бидат потврдени и да бидат точни, a сите толкувања и тези да бидат сеопфатни и непристрасни.
XS
SM
MD
LG