Достапни линкови

logo-print

Никозија стравува дека Русија ке го признае Северен Кипар


Властите во Никозија ја проверуваат информацијата објавена во турскиот весник „Милиет“, дека Русија ја разгледува можноста за признавање на Турската Република Северен Кипар, во замена за признавање на Абхазија од страна на Анкара, објавија денеска кипарските весници на грчки јазик. „Милиет“ тврди дека планот за реципрочно признавање на Северен Кипар и Абхазија е дел од процесот на руско-турска соработка околу Кавказот. Според кипарските весници, ваквиот развој на настаните ја натерало Никозија на нова стратегија, па така се очекува за време на престојот на Генералното собрание на ОН во Њујорк, кипарскиот претседател Димитрис Христофиас да најави дека ако Турција есенва го смени својот однос кон Кипар во позотивна насока, тогаш кипарските Грци веднаш ќе пристапат кон решавање на проблемот на поделниот остров.
XS
SM
MD
LG