Достапни линкови

logo-print

Армијата на Хондурас околу амбасадата на Бразил


Армијата на Хондурас ја опколи амбасадата на Бразил каде што е засолнат претседателот Мануел Зелаја кој бара враќање на власт. Тие ја растурија групата подржувачи на Зелаја кои беа собрани пред амбасада во главниот град на Хондурас, Тегусигалпа.
Привремениот лидер на земјата Роберто Мичелети сака да му се суди на Зелаја.
Бразилскиот министер за надворешни работи предупредува дека секоја закана за Зелаја или за бразилската амбасада ќе биде кршење на меѓународното право.
XS
SM
MD
LG