Достапни линкови

logo-print

Хуманитарци бараат ОН да назначат специјален пратеник во Иран


Две организации за заштита на човековите права апелираа до Обединетите нации да назначат специјален пратеник во Иран кој ќе ги истражува последиците од претседателските избори кои во земјата се одржаа во јуни. „Хјуман рајтс Воч“ и организацијата „Меѓународна кампања за човекови права“ на заедничка прес конференција соопштија дека 72 лица загинале во насилствата кои настанаа по протестите на кои, според иранските власти, Махмуд Ахмадинеџад доби втор мандат.
XS
SM
MD
LG