Достапни линкови

logo-print

Засилена активност на набљудувачите од ЕУ во Грузија


Набљудувачите од Европската унија во Грузија ќе ја засилат нивната активност во пресрет на објавувањето на извештајот за причините за минатогодишната краткотрајна војна со Русија. Шефот на набљудувачката мисија на Европската унија вели дека засилувањетѕо на активностите е само превентивна мерка.
Европската унија има распоредено околу 210 цивилни набљудувачи во близина на грузиските сепаратистички региони Абхазија и Јужна Осетија.
XS
SM
MD
LG