Достапни линкови

logo-print

НАТО бара дополнителни војници во Авганистан


Главниот командант на НАТО силите во Авганистан генерал Стенли Мек Кристал во доверлив документ предупредува дека без дополнителни војници, борбата против талибанските бунтовници ќе заврши неуспешно. Американските медиуми јавуваат дека ова се наведувало во извештајот што генерал Мек Кристал му го доставил на секретарот за одбрана Роберт Гејтс на 30 август. Копија од извештајот објави весникот Вашингтон пост. Претседателот Барак Обама изјави дека се уште не е била донесена одлука за испраќање дополнителни трупи во Авганистан.
XS
SM
MD
LG