Достапни линкови

logo-print

Расте бројот на заболените од Алцхајмерова болест


Во најновиот извештај на Светската организација за борба против Алцхајмеровата болест се наведува дека во наредниот период ќе расте бројот на луѓето со оваа болест. Во светот сега има над 35 милиони заболени, што е за двапати повеќе од бројот забележан пред 20 години. Во извештајот се додава дека на оваа болест се подложни луѓето над 65 годишна возраст, а како фактори на ризик се посочуваат: дебелината, високиот степен на холестерол во крвта и дијабетисот
XS
SM
MD
LG