Достапни линкови

logo-print

Екс премиерот на Франција Вилпен на суд


Денеска во Париз почнува судењето на поранешниот француски премиер Доминик де Вилпен. Тој е обвинет за дискредитирање на сегашниот претседател Никола Саркози кога во 2004 и двајцата се обидуваа за добијат номинација од нивната партија за да го наследат тогашниот претседател Жак Ширак. Имено името на Саркози се појави на списокот на политичарите кои биле корумпирани за трговија со оружје. Судот заклучи дека станува збор за фалсификат по што Вилпен беше обвинет за клевета.
XS
SM
MD
LG