Достапни линкови

logo-print

Обама не планира да ја прекине истрагата за антитерористичките мерки


Американскиот претседател Барак Обама вели дека не планира да побара од Министерството за правда да ја прекине истрагата за испрашувањата на осомничените терористи за време на администрацијата на поранешниот претседател Џорџ Буш. Седум поранешни директори на ЦИА побараа од претседателот да го направи токму тоа. Во писмото што го упатија до претседателот Обама, во петокот, тие предупредуваат дека истрагата може да ги обесхрабри агентите на ЦИА да употребуваат агресивни разузнавачки мерки, неопходни за борба против тероризмот.

XS
SM
MD
LG