Достапни линкови

logo-print

Кинескиот претседател не сака западна демократија


Кинескиот претседател Ху Џинтао вели дека кинескиот брз развој се соочува со серија нови проблеми, вклучувајќи го одржувањето на социјална стабилност. Тој оценува дека западниот модел на демократија не е опција за Кина.
Џинтао посочува дека Комунистичката партија на Кина има тешка задача, да се справи со последиците од глобалната економска криза и да обезбеди раст на економијата, а во исто време да ја одржи социјалната стабилност.
XS
SM
MD
LG