Достапни линкови

logo-print

Почнува Рамазан Бајрам


Луѓето со исламска вероисповед денеска почнуваат да го слават Рамазан Бајрам, еден од двата најзначајни муслимански празници.
На празникот му претходеше едномесечен пост, во кој верниците се воздржуваат од јадење, пиење и пушење цигари од изгесјсонце до зајдисонце. За време на постот верниците се воздржуваат од лоши мисли и дела.
Празникот трае три дена.
XS
SM
MD
LG